برگزاری مراسم 8 مارس در شهر سقز

برپایه گزارش دریافتی روز جمعه 16 اسفندماه، مراسمی به مناسبت 8 مارس روز جهانی زن در محله "شریف آباد" شهر سقز برگزار شد.
برپایه گزارش رسیده، این مراسم که جمع کثیری از زنان و مردان آزادیخواه در آن شرکت کردند در ساعت 4 بعدازظهر شروع شد و به مدت 3 ساعت ادامه داشت. ابتدا مراسم با اعلام یک دقیقه سکوت برای ارج نهادن به همه عزیزانی که برای آزادی و برابری جان خود را از دست دادند شروع و سپس سکوت با یک قطعه شعر شکسته شد. در ادامه یکی از شرکت کنندگان زن در مورد مشکلات زنان جامعه ایران سخنانی ایراد کرد. پس از دکلمه چند قطعه شعر یکی دیگر از حضار در مراسم یک مقاله در مورد روز جهانی زن و مشکلات عدیده ای که زنان ایران و جهان با آن روبرو هستند را قرائت نمود. به دنبال آن شرکت کنندگان پیشنهاد دادند که ادامه مراسم را به سئوال و جواب و بحث آزاد بپردازند و در خاتمه مراسم با پذیرایی و شادی در میان شور و شوق حضار پایان یافت. همچنین شرکت کنندگان در این مراسم، قطعنامه ای شامل یک مقدمه و 14 ماده به همین مناسبت به تصویب رساندند که در بخشی از آن تصریح گردیده است: « 8 مارس برابر با 17 اسفندماه، روز اتحاد و همبستگی بین المللی زنان سراسر جهان، روز مبارزه علیه نابرابری و استثمار، شکنجه و زندان، اعدام و سنگسار، جنگ و نابودی محیط زیست و انواع ستمگری و بی حقوقی تحمیل شده از جانب سرمایه به زن و مرد کارگر و تحت ستم است.»

مراسم گرامیداشت 8 مارس در تهران

به گزارش "سایت مدرسه فمینیستی" روز پنجشنبه 15 اسفندماه جمعی از فعالان زن به مناست 8 مارس روز جهانی زن در تهران گردهم آمدند.
برپایه گزارش مزبور، در این روز، جمعی از زنان برابری خواه در خیابان هدایت تهران گردهم آمدند تا با برگزاری مراسمی به مناسبت 8 مارس، علیه نابرابری و تبعیض بر زنان اعتراض کنند. این مراسم در دو بخش سخنرانی و بخش تجلیل از خانواده های زندانیان سیاسی و عقیدتی به اجرا درآمد. بدین ترتیب، مراسم پاسداشت روز جهانی زن به مراسم تجلیل از مقاومت این خانواده ها پیوند خورد و روز خاطره انگیزی را رقم زد.

مراسم روز جهانی زن توسط کمیته برگزار کننده 8 مارس در سنندج

روز شنبه 17 اسفندماه کارگران و فعالین کارگری سنندج مراسم بزرگداشت روز جهانی زن را در خیابان "کارگر تقاطع سه راهی فاطمیه" این شهر برگزار کردند.
به گزارش "کمیته برگزارکننده 8 مارس شهر سنندج سال 92" ساعاتی قبل از برگزاری مراسم فضای شهر سنندج بسیار امنیتی بود و حضور نیروهای انتظامی و لباس شخصی های اطلاعات رژیم فضای شهر را به پادگانی نظامی تبدیل کرده بود اما اراده و ایمان زنان و مردان کارگر راسخ ترو قوی تر از حکومت نظامی ها بود و همگی با توافق و برنامه قبلی سر ساعت شش و نیم عصر در محل مذکور حضور بهم رساندن و مراسم را برگزار کردند. حضور حدود 120 کارگر زن و مرد مبارز که برای گرامیداشت روز زن و همچنین فریاد حقوق و مطالبات برابری طلبانه شان با پلاکاردهای متعدد و شعارهای "گرامی باد روز زن، نه به تبعیض جنسیتی و کارگر زندانی آزاد باید گردد"، فضای خیابان کارگر را برای دقایقی به میدان مبارزه ای تمام عیار تبدیل کرده بود. مراسم بعد از چند دقیقه با کف زدن و اظهار خوشحالی شرکت کنندگان و مردم به پایان رسید.

برگزاری مراسم 8 مارس در شهر سنندج

روز جمعه 16 اسفندماه جمع کثیری از زنان و مردان کارگر و فعالین کارگری شهر سنندج با برگزاری گلگشت و مراسمی، پیشاپیش 8 مارس روز جهانی زن را گرامی داشتند. به گزارش "کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری" این مراسم که در ساعت 12 ظهر در اطراف شهر سنندج برگزار شد و سه ساعت بطول انجامید، ابتدا با تبریک 8 مارس روز جهانی زن و خواندن سرود انترناسیونال سرود جهانی طبقه کارگر شروع شد. مراسم با اعلام یک دقیقه سکوت به یاد تمامی جانباختگان راه آزادی و برابری انسان ها و خواندن قطعه شعری ادامه یافت. در خلال مراسم نیز بیانیه ای به مناسبت روز زن ایراد گردید. در پایان مراسم تنی چند از فعالین و حاضرین در مراسم بحث هایی در مورد مسائل و مشکلات زنان در خانه و جامعه و به خصوص مشکلات زنان کارگر ارائه دادند. در انتها مراسم با پذیرایی از شرکت کنندگان پایان یافت. وجود پلاکاردهایی با شعارهای "رهایی زن، رهایی جامعه و گرامی باد 8 مارس روز جهانی زن، نه به تبعیض جنسیتی در کار و مسائل اجتماعی، محکومیت قانون چند همسری و دستمزد و مزایای برابر زن و مرد" و چندین شعار برابری طلبانه دیگر فضای مراسم را صد چندان رنگین تر و گرم تر کرده بود.

برگزاری روز جهانی زن در اندیمشک و شوش

به مناسبت 8 مارس روز جهانی زن جمعی از انسان های آزاده و برابری طلب شهرهای شوش و اندیمشک در استان خوزستان در پارکی در اطراف شهر مراسمی برگزار کردند.
به گزارش "کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری" این مراسم با سخنان یکی از زنان مبارز آغاز شد که ابتدا از حضور همه مردان و زنانی که در گرامیداشت این روز گردهم آمده بودند، سپاسگزاری کرد. سپس یکی از فعالان کارگری سخنان خود را با خواندن سرود انترناسیونال آغاز و در ادامه تاریخچه هشت مارس را برای حاضران توضیح داد که با استقبال گرم حاضرین روبرو شد. در این جشن باشکوه علاوه بر گرامیداشت روز جهانی زن، حاضرین به مناسبت فرارسیدن روز درختکاری اقدام به کاشتن تعدادی نهال کردند. پایان این جشن با پخش شیرینی و خواندن آوازهای محلی و رقص همراه بود و در میان شور و شوق حاضرین مراسم خاتمه یافت.

بیانیه کارگران و فعالین کارگری سنندج به مناسبت روز جهانی زن

به گزارش "کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری" جمعی از کارگران و فعالین کارگری شهر سنندج به مناسبت 8 مارس روز جهانی زن بیانیه ای منتشر نمودند.
بخشی از این بیانیه بدین شرح است: «به دورانی گام نهاده ایم که نیمی از مسؤلیت رهایی جامعه بر دوش زنان قرار گرفته است و مردان به تنهایی قادر به انجام این مهم نیستند. دیگر دوران یکه تازی و تکروی مردان در تمامی عرصه های اجتماع و به خصوص مبارزه برای آزادی و برقراری عدالت به پایان رسیده و دوران پشت پرده و خارج از گود ماندن زنان و نظاره گر بودنشان تمام شده است. ما کارگران و فعالین کارگری سنندج از تمام زنان کارگر و ستمدیده جهان و ایران می خواهیم که به جنبش زنان ملحق شده و به امر مهم تشکل یابی زنان توجه بیشتری نشان دهند تا با ایجاد ارتباط و اتحاد با جنبش کارگری در رفع تبعیض های موجود در جامعه راسخ تر قدم برداریم و دنیایی برابر بسازیم. ما در آخر خواهان به رسمیت شناختن حقوق زنان و رفع تبعیض های جنسیتی در کار و مسائل اجتماعی هستیم. ما خواهان آزادی انتخاب نوع پوشش و آزادی در امر ازدواج و طلاق و همچنین لغو قانون چندهمسری هستیم.»

مراسم گرامیداشت روز جهانی زن در مریوان

برپایه خبر دریافتی، روز جمعه 16 اسفندماه جمعی از فعالین اجتماعی مریوان در کنار "سد گاران" در میان جمعیت زیادی از مردم این شهر مراسم 8 مارس را برگزار کردند.
این مراسم با شعار "زنده باد 8 مارس و زنده باد روز زن" شروع شد. سپس یکی از فعالین بیانیه 8 مارس را قرائت نمود که با استقبال گرم حاضران روبرو گردید. این مراسم با پخش شیرینی و بیانیه در میان حاضران و مردم پایان یافت، در ادامه فعالین اجتماعی ساعت 6 بعدازظهر همان روز در شهر مریوان به میان مردم رفته و در مسیر زریوار با به اهتزاز درآوردن پرچم و پلاکارد، روز 8 مارس را به مردم این شهر تبریک گفتند. شعارهای این مراسم تبریک روز 8 مارس و همچنین محکومیت سنگسار، اعدام و استثمار زنان بودند، این مراسم نیز در میان شور و شوق مردم انقلابی مریوان و با شادی و کف زدن و همچنین پخش بیانیه پایان یافت.

برگزاری مراسم 8 مارس در شهر بانه

برپایه گزارش دریافتی روز جمعه 16 اسفندماه از ساعت 11 تا یک و نیم بعدازظهر به مناسبت روز جهانی زن مراسم باشکوهی با شرکت دهها تن از زنان و مردان آزادیخواه در بانه برگزار شد.
ابتدا مراسم با سرود انترناسیونال شروع و سپس به یاد تمامی جانباختگان راه آزادی و سوسیالیسم یک دقیقه سکوت اعلام شد. به دنبال، تاریخچه 8 مارس از سوی یکی از حاضرین قرائت گردید. در ادامه آن یکی از شرکت کنندگان در مورد 8 مارس به سخنرانی پرداخت. بخشی دیگر از برنامه به خواندن مقاله و شعر و سرود و بحث آزاد اختصاص داشت و در پایان قطعنامه روز جهانی زن قرائت و مورد تصویب حاضرین قرار گرفت. پایان بخش این مراسم پخش شیرینی و میوه و شادی و سرور حاضرین بود.تویتر Find us on youtube Follow us on google+ Follow us on facebook CPIran_mailing address