ارسال


سلب مسئولیت جمهوری اسلامی از خود در مقابل بلایای طبیعی

مردم ایران سالانه در گوشه و کنار کشور با سوانح طبیعی و غیر طبیعی زیادی از قبیل آلودگی هوا، زلزله، سیل ، آتش سوزی، تصادفات رانندگی وغیره مواجه می شوند. متأسفانه با توجه به بی برنامه گی و عدم آمادگی رژیم، این سوانح تلفات و خسارات زیادی نیز به بار می آوردند. جمهوری اسلامی درهمه این موارد از خود سلب مسئولیت کرده ونسبت به سرنوشت مردم و آنچه برسر می آید بی تفاوت بوده است. به عنوان مثال می دانیم که هرسال به ویژه در فصل پائیزو زمستان به دلیل تغییرات جوی و اشکالات مدیریتی دربسیاری از شهرهای ایران و به ویژه کلان شهرهایی مثل تهران، تبریز، اصفهان، مشهد، شیراز، ارومیه واهوازو غیره، غلظت مواد آلاینده درهوا به حد خطرناکی افزایش می یابد. درصد افزایش این مواد در این شهرها آنچنان بالا است که سالانه موجب مرگ هزاران انسان و ابتلای صدها هزارنفر دیگر به انواع امراض قلبی عفونی و ریوی و غیره می گردد.

براساس استانداردهای بهداشت جهانی غلظت مجاز ذرات معلق در هوا در یک شبانه روز ۲۵ میکروگرم در متر مکعب است. در حالی که این روزها غلظت مواد آلوده کننده در تهران و به ویژ در مناطق جنوبی شهر که محل سکونت کارگران و مردم کم درآمد است، به ۱۸۵ میلی گرم می رسد که بسیار خطرناک می باشد. آمارتلفات منتشره شده براثر آلودگی هوا در سال ۱۳۹۵ که از سوی وزارت '' بهداشت، درمان و آموزش پزشکی'' خودرژیم اعلام شده است، مرگ ۴۸۱۰ نفر از ساکنان تهران را به ثبت رسانده بود. در مجموع آمار مبتلایان به امراض ناشی از هوای آلوده در ایران، جمعیتی بالغ بر ۳۵ میلیون نفر گزارش شده است. در همین روزها آلودگی هوا در تهران و شهرهای اطراف به حدی بود که مجبور شدند تمام مدت هفته گذشته همه مراکز آموزشی اعم از خصوصی و دولتی را تعطیل کنند.

در مقابل چنین شرایط خطرناکی که تحت حاکمیت ناکارامد و غیر مسئولانه جمهوری اسلامی برای مردم ایران ایجاد شده است، مسئولان و کاربدستان رژیم برای مردم شانه بالا می اندازند. عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس به اصطلاح '' سازمان حفاظت محیط زیست'' رژیم، روز سه شنبه ۲۸ آذر در اولین اجلاس '' ملی گزارش پیشرفتها و راهکارهای رفع موانع شهروندی'' اعلام کرد که: '' در رابطه با آلودگی هوا، از دست دولت کاری ساخته نیست زیرا ما نمی توانیم جلو رفت و آمد ماشینها را بگیریم. مشکل، ماشینهای فرسوده و گازوئیل است. گازوئیلی که می دهند دهها برابر بیش از استاندارد جهانی آلوده کننده است.''

عیسی کلانتری که گویا دارای مدارگ بیوشیمی و فیزیولوژی است و دردولت رفسنجانی نیز سمت وزارت داشت، تلویحأ مسبب این معضل مهم اجتماعی را که مردم ایران با آن دست به گریبانند، دولتهای قبلی معرفی می کند. اما این دکترای بیولوژی اسلامی به عنوان تنها راه کار در مقابل این معضل بزرگ اجتماعی، مودم را حواله خُرافات مذهبی کرد و به آنان توصیه نمود که دعا کنند تا بلکه باد بیاید و هوای آلوده را ببرد. حال باد آنرا به کجا و برای چه کسانی می برد از نظر معاون رئیس جمهور اسلامی اهمیتی ندارد. این مقام بلند پایه جمهوری اسلامی با تجاهل از پاسخ به این سوأل تفره می رود که چه کسانی غیر از باندهای قاچاقچی و دزد درون حاکمیت، گازوئیل آلوده را به مردم می فروشند؟ او نمی گوید که در مدت چهار دهه حاکمیت اسلامی چرا فکری به حال عوامل آلوده کننده هوا نکرده اند و تا این حد با استانداردهای جهانی فاصله دارند؟ مگر در سایر کشورها ترافیک و ماشین وجود ندارد که تا آن اندازه هوا آلوده نیست؟

عیسی کلانتری رو به آینده نیز قولی برای اقدام عملی درجهت حل این معضل اجتماعی نداد و گفت: '' چاره ای نیست و بالاخره باید بین بد و بدتر یکی را انتخاب کرد. حمل و نقل را نمی توان متوقف کرد پس باید این خطرات را پذیرفت.'' این موضع به معنای تداوم وضع موجود برای مردم ستمدیده ایران در رابطه با آلودگی هوا و تلفات و عوارض ناشی از آن است. معلوم نیست در این میان نقش دولت چیست؟

اما آلودگی هوا تنها عرصه ای نیست که رژیم نسبت به آن بی تفاوت است. درجریان زلزله سه هفته پیش کرمانشاه و سرپل ذهاب و زلزله چارشنبه گذشته تهران نیز به گفته خود مردم جمهوری اسلامی نقش و حضوری جز ایجاد مزاحمت برایشان نداشته است.

در چنین شرایطی و با توجه بحران اقتصادی و فقر و فلاکتی که جمهوری اسلامی به کارگران وتوده های مردم زحمتکش تحمیل کرده است، مردم ایران به شدت نگران آینده خود و اسیب پذیریشان در مقابل حوادث طبیعی هستند. بدون شک بخش زیادی از این مشکلات قابل حل می باشند به شرطی که مدیریت کارامد و بودجه کافی به آنها اختصاص داده شود. اما از آنجا که قسمت اعظم ثروت و سامان مردم ایران توسط باندهای دزد و فاسد پاسداران و دیگر مقامات رژیم بالا کشیده می شود، و بخش دیگر آن نیز درجهت تداوم و بقای حاکمیت ننگینش صرف گسترش دستگاههای متعدد سرکوب و هزینه جنگها و دخالتهایش در دیگر کشورها می شود، پولی برای برنامه ریزی پیشگیری از آسیبهای سوانح طبیعی باقی نمی ماند. در چنین شرایطی هم وغم حاکمیت نگرانی از بروز اعتراضات توده های مردم است. در چنین مواردی نیروهای سرکوبگر رژیم به جای کمک رسانی به مردم، با تحمیل فضای نظامی و امنیتی به کنترل مردم و سرکوب اعتراضاتشان می پردازند.

جمهوری اسلامی مسبب همه فجایعی است که مردم درهنگام بروز حوادث طبیعی با آن مواجه می شوند. با تداوم حاکمیت این رژیم جهل و خرافه سرمایه داری هر روزه زندگی تعداد بیشتری از مردم به فقر و فلاکت و مصیبت کشانده می شود. با سرنگونی انقلابی جمهوری اسلامی، زمینه های کاهش و جلوگیری از تلفات زیست محیطی نیز فراهم خواهد شد.

2017-12-23| ۱۳۹۶-۱۰-۰۲
ما را دنبال کنید

تویتر Find us on youtube Follow us on google+ Follow us on facebook CPIran_mailing address
Result