ارسال


فساد در رژیم اسلامی چاره نمی شود مگر با سرنگونی انقلابی این رژیم

روز گذشته ۲۷ آذر "محمدجعفر منتظری"، دادستان کل کشور در "همایش تخصصی پلیس مبارزه با قاچاق کالا، "برخی" مقام ها یا وابستگانشان را به دخالت در قاچاق کالا متهم کرده و گفته است: "شاهد قاچاق فراوان در کشور حتی از طریق گمرکات رسمی هستیم ". و اضافه می کند : "برخی مقام های ایرانی خودشان یا فرزندان و وابستگان‌شان در قاچاق کالا سهم دارند. آقای منتظری گفته است که "بنده خودم رفتم و از نزدیک از بندر شهید رجایی دیدن کردم. نحوه ورود و کنترل و دستگاه های کنترل کننده را دیدم و در یک جمله بگویم که از لحاظ کنترل و ورود کالای قاچاق تقریبا رهاست". لازم به ذکر است که این بندر از مهمترین بنادر ایران است و بر اساس آمار در حدود ۹۰ درصد ورود و خروج کالا از این بندر انجام می گیرد. اواخر پاییز سال گذشته حبیب الله حقیقی، رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ایران گفته بود: "درآمد سالیانه قاچاقچیان از جابجایی کالاهای قاچاق در ایران معادل بودجه عمرانی ۲ سال کشور است. " آقای حقیقی هم چنین گفته بود: " یکی از پیامدهای قاچاق گسترده کالاها، حذف نزدیک به ۲ میلیون فرصت شغلی در کشور است. "پیش از این هم، و در دوره انتخابات ریاست جمهوری هم عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور گفته بود: '' پول های حاصل از قاچاق مواد مخدر وارد چرخه انتخابات می شود.’’

اما قوه قضائیه ایران که باصطلاح '' مبتکر'' این افشاگری است خود یکی از فاسد ترین نهادهای حكومتی ایران است. این نهاد در کنار فساد گسترده مالی که در سلسله مراتب اداری آن بویژه به صورت رشوه بگیری نهادینه شده است، بر اساس ناعادلانه ترین و ارتجاعی ترین قوانین این عصر كه بازمانده دوران جاهلیت در شبه جزیره عربستان و دادگاههای قرون وسطی در اروپا است، اداره می شود. احكامی كه در بیدادگاههای وابسته به قوه قضائیه صادر می شوند، نه فقط در مورد زندانیان سیاسی كه همگان با سابقه آن آشنا هستند، بلكه حتی در مورد زندانیان عادی هم بر اساس تهدید، ارعاب، شكنجه و اعتراف گیری های غیر واقعی بنا می شوند. چه بسا انسانهای بیگناهی كه به اتهام ارتكاب به جرایم عادی سرشان بالای دار رفته است و یا سالهایی از عمرشان به ناحق در گوشه زندانها تباه شده است. در این سیستم آفتابه دزدها را می گیرند و دزدیهای كلان میلیاردی را پرده پوشی می كنند. در این سیستم خرده فروشان مواد مخدر را مجازات می كنند، اما توزیع كنندگان عمده همین مواد یا خود از مقامات عالیرتبه هستند و یا با مقامات بلند پایه كشور شریك و هم پیاله اند. در این سیستم قضایی زنان فلاكت زده ای كه در سایه آسیبهای اجتماعی و محرومیتهای اقتصادی به تن فروشی ناچار شده اند، مورد اهانت قرار می راند و زندانی می شوند، اما برپادارندگان عشرتكده های ویژه ثروتمندان آزاد می گردنند و از قبل درآمده های كثیفی كه به هم زده اند از زندگی افسانه ای برخوردارند.

در مورد فساد مالی هم که دادستان کل کشور در مورد آن داد سخن می دهد، آنجه که مردم خود می دانند، بسیار گسترده تر و واقعی تر از آن چیزی است که دادستان آشکار می کند. درست به همین دلیل اینگونه اعترافها نه به معنی گفتن حقایق به مردم، بلکه دقیقا با هدف ایجاد فضا برای پوشاندن '' ناگفتنی'' هاست. "سازمان شفافیت بین الملل" در تمام ده سال گذشته در ارزیابی های خود از لحاظ فساد اقتصادی جمهوری اسلامی را در ردیف فاسد ترین رژیمهای جهان قرار داده است. فساد مالی تنها به رشوه دادن و رشوه بگیری که در مقیاسی گسترده و سراسری و روز مره انجام می گیرد محدود نمی شود. در این زمینه، این رژیم اسلامی و مافیا و نهادهای وابسته به آن است که فرهنگ و اخلاق خود را به کل سیستم اداری ایران تسری داده است. اختلاس ها و دزدی های میلیاردها دلاری زبانزد خاص و عام است. کار به جائی رسیده است که بعضی از تائید کنندگان رژیم هم اعتراف می کنند که فساد اقتصادی در جمهوری اسلامی ساختاری شده است و هیچ راه حلی هم ندارد و رژیم ناچار است برای حفظ سیستم خود را با آن تطبیق دهد.

فساد مالی و اداری در ساختار طبقاتی و سیاسی رژیم جمهوری اسلامی ریشه دارد و تا زمانی که این ساختار در هم شکسته نشود و این رژیم به دست کارگران و توده های عاصی از ادامه این اوضاع به زیر کشیده نشود، فساد هم ریشه کن نمی گردد. حتی در دمکراسی های بورژوایی پیشرفته، مبارزه با فساد اداری و مالی در دستگاههای حکومتی تابعی از این است که تا چه اندازه امکان دخالت کارگران و اقشار مختلف مردم برای دخالت در سیاست و اداره جامعه فراهم شده است. فقط در جامعه هایی که کارگران، زنان و جنبش های پیشرو اجتماعی در جریان مبارزه روزمره برای بهبود زندگی سازمان ها و تشکل های خود را ایجاد و نهادینه کرده اند با اعتراضات خود و با دسترسی به مطبوعات و شبکه های اجتماعی، توانسته اند نقش مؤثری در مبارزه با فساد ایفا کنند.

2017-12-19| ۱۳۹۶-۰۹-۲۸
ما را دنبال کنید

تویتر Find us on youtube Follow us on google+ Follow us on facebook CPIran_mailing address
Result