ارسال


تهدیدهای اردوغان علیه روژاوا

این راز آشکاری بود که دولت ترکیه به مثابه پشت جبهۀ جریانات تروریست اسلامی از نوع جبهۀ نصر و یا داعش در پیشروی آنان در عراق و سوریه نقش مهمی به عهده داشت و همچنان با کارت آنان بازی میکند. اگر در کردستان عراق منافع اقتصادی و سیاسی خود را در رابطه با حکومت اقلیم کردستان تعقیب می کرد، اما در سوریه علاوه بر استراتژی سرنگون ساختن بشار اسد، سرکوب مقاومت مردم کرد در سوریه را نیز در نظر داشت. اگر در عراق با حکومت افلیم کردستان مشکلی نداشت، در سوریه اما یگانهای مدافع خلق جبهه قدرتمندی در مقابل رؤیاهای بلند پروازانه اردوغان بودند. مقاومت قهرمانانه آنان در برابر تهاجم داعش وحملات هوائی وزمینی ارتش ترکیه به پایگاههای آنان نه تنها با شکست روبرو شد بلکه یک همبستگی جهانی در دفاع از آنها بوجود آورده است و مضافا در دل هرج و مرج و آشوب موجود در منطقه و در دل همه رقابتهای قطب های جهانی و منطقه ای و در مقابل بدیل ارتجاعی نیروهای قومی ومذهبی یک بدیل مترقی وپیشرو در مقابل جامعه گذاشت. افقی که خطر بالقوه برای همه آن دولتهائی بود که بیش از یک قرن سرکوب و ستمگری بر ملت کرد بخشی از تاربخ خونینشان بود. بویژه با توجه به نفوذ ایدئولوژیک وسیاسی " پ ک ک " در روژاوا خطر برای اردغان بالفعل هم بود. بی جهت نیست که اردغان یکی از مخالفین سرسخت حضور نمایندگان کانتونها در شمال سوریه در مذاکرات صلح ژنو و آستانه بود.

اردوغان در دیدار دوشنبه یازدهم دسامبر (بیستم آذر ) خود با پوتین یکبار دیگر براین موضع جنابتکارانه خود تاکید نمود. این ملاقات ادامه رایزنیهای پوتین با ایران و ترکیه در ارتباط با کنفرانس " آستانه " و همزمان کنفرانس چند جانبه سازمان ملل در ژنو بود. یک روز قبل از آن وزیر خارجه ترکیه در یک مصاحبه مطبوعاتی اعلام کرده بود که ترکیه میتواند حضور گروه های کرد در آستانه و ژنو را تحمل کند ولی نیروهای " مدافع خلق جزء این گروهها محسوب نمیشوند و او گفت که لیستی از سازمانهای کردی مورد نظر خود را در اختیار روسیه قرار داده است. او همزمان متذکر شد که عملیات ارتش ترکیه علیه "نیروهای مدافع خلق" در همسوئی با متحدین ترکیه انجام گرفته و قبلا به اطلاع روسیه رسانده خواهد شد. او گفت که عملیات علیه کانتون "عفرین" به مجرد فراهم شدن مقدمات تکنیکی آغاز خواهد شد. او آشکارا گفت که دولت ترکیه فعالیت حزب اتحاد دمکراتیک سوریه و یگانهای مدافع خلق را به مثابه یک خطر جدی برای امنیت ترکیه تلقی میکند. با این وجود گزارشهای مختلف از شمال سوریه نشان میدهند که در روزهای اخیر تعدادی از روستاهای کانتون عفرین مورد اصابت توپخانه های ارتش ترکیه قرار گرفته اند. البته نباید فراموش کرد که مدتهاست یگانهای مدافع خلق از حملات هماهنگ ارتش سوریه و جریانات اسلامی گزارش می دهند. از آنجائیکه انتظار می رود حملات گسترده ارتش ترکیه به کانتون "عفرین" به زودی آغاز خواهد شود، لذا کسب آمادگی های لازم در میان مردم و حتی سازمان دادن نیروهای مدافع خلق را در دستور کار خود گذاشته اند. طرح دولت ترکیه جهت ایجاد یک منطقۀ " امن " در نواحی ادلب و مسئولیت اداره این منطقه از جانب ترکیه بطور واقعی کامل کردن حلقه محاصره به دور کانتون "عفرین" است.

از نگاه اردغان مبارزات مردم کرد در سوریه فاقد مشروعیت و تجاوز ترکیه به سوریه از مشروعیت کامل برخوردار است. این همان سیاستی است که اردغان در داخل ترکیه هم علیه ملت کرد و مجموعه اپوزیسیون چپ و سکولار به پیش میبرد. بمبارانهای مدام مناطق کردنشین توسط ارتش ترکیه دفاع از مشروعیت دولت مرکزی است ولی مقاومت و اعتراض این مردم چیزی جز عملیات گروههای تروریستی نیست. این سیاست سرکوبگرانه بویژه از زمان به اصطلاح کودتای طرفداران گولن و یا در واقع کودتای دولت ترکیه علیه مجموعۀ اپوزیسیون به طور سیستماتیک و وحشیانه ای به پیش برده میشود. تنها در سال جاری میلادی بیش از یکصد هزار نفر از کارمندان دولت، استادان و آکادمیسین ها با تکیه برحکم ویژه شرایط اضطراری اردوغان از کار برکنار شده اند. بیش از یکصد و شصت نشریه توقیف شده و یکصد و شصت و شش روزنامه نگار به بند کشیده شده اند. در نود و چهار منطقه شهرداران متمایل به حزب دموکراتیک از کار برکنار شده و یا به زندان افکنده شده اند. همه اینها متهم به ارتباط با " پ ک ک" که از نظر دولت ترکیه یک نیروی تروریستی است، میباشند. همه این سیاستهای سرکوبگرانه در شرایطی انجام میگیرد که اردوغان بیشرمانه اشک تمساح برای مردم فلسطین ریخته و کوشش میکند که سوار موج اعتراض گسترده مردم منطقه علیه تصمیم ترامپ در به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت رژیم اشغالگر اسرائیل شود.

در این شرایط بسیار مهم است که نیروی انقلابی، چپ و سکولار در ترکیه با گسترش مبارزات اعتراضی خود علیه دولت شوونیست و مذهبی اردوغان هم پرده فریبکاری اردوغان را پاره کنند و هم نقش برجسته ای در دفاع از جنبش اعتراضی مردم فلسطین ودر دفاع از دست آوردهای کانتونهای خودگردان در سوریه ایفا نمایند. و این درست همان همسرنوشتی مبارزات و جنبش های اعتراضی و انقلابی در منطقه حهت پایان دادن به هرج و مرج و آشوب حاکم در این منطقه تدارک سرنگون ساختن دولتهای ارتجاعی و ممانعت از سوار شدن باندهای ارتجاعی قومی و مذهبی بر اعتراضات موجود است.

2017-12-18| ۱۳۹۶-۰۹-۲۷
ما را دنبال کنید

تویتر Find us on youtube Follow us on google+ Follow us on facebook CPIran_mailing address
Result