ارسال


لافزنی در مورد چند اولویت نیروهای مسلح رژیم در کردستان

بنا به گزارش خبرگزاری دولتی "ایرنا"، روز سه شنبه اسکندر مومنی جانشین فرمانده نیروی انتظامی، همزمان با سفر رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به آذربایجان غربی در جمع فرماندهان انتظامی، مرزبانی و یگان ویژه استان های آذربایجان غربی و کردستان گفته است: امروز امنیت مطلوبی در این استانها وجود دارد که مرهون تلاش ها و مجاهدت های شبانه روزی کارکنان انتظامی و مرزبانی است." وی تاکید کرده است که نیروهای رژیم در این منطقه اولویتهای خود را در زمینه های، قاچاق کالا، مبارزه با مواد مخدر، تصادفات رانندگی، در حد مطلوبی تامین کرده اند. لافزنی، دروغگوئی و ادعاهای بدون پایه در نزد مسئولین رژیم اسلامی، روش نهادینه شده و جا افتاده ای است. نگاهی گذرا به اولویتهای رژیم، محتوای ادعاهای این شخص را روشن می کند.

معنی مبارزه با "قاچاق کالا" در مرزها، یعنی کشتار زحمتکشان کولبر. اما علیرغم وحشیگری نیروهای رژیم ، بیکاری و نبودن هیچ منبع درآمدی برای تامین حداقل نیازهای زندگی، دهها هزار از زحمتکشان این منطقه را ناچار کرده است، که به هر مخاطره ای برای تامین نان بخور و نمیر خانواده هایشان، تن در بدهند. بنابراین شمار کولبران مرزی نه تنها کاهش نیافته است، بلکه بر عکس ادعای این فرمانده نظامی رژیم مدام رو به افزایش است. بنا به اظهار "رسول خضری" عضو مجلس شورای اسلامی، تنها در مرزهای سردشت و پیرانشهر، دو شهری که وی ادعای نمایندگی مردم آنرا دارد، در حال حاضر و علیرغم همه خطراتی که این زحمتکشان را تهدید می کند، 20 هزار نفر به کار کولبری ادامه می دهند. وی همچنین گفته است که در هفته های اخیر که گذرگاههای اصلی بسته شده اند، کولبران از گذرگاههای فرعی که خطراتش دوچندان است، استفاده می کنند. این عضو مجلس اسلامی گفته است که گویا وی تلاش کرده است که حجم بار کولبران از 220 کیلو به 80 کیلو کاهش پیدا کند! در تازه ترین مورد، در نزدیکی روستای بیتوش واقع در ناحیه آلان سردشت، کولبر 24 ساله ای به نام پشتیوان معین، جان خود را در یکی از این گذرگاههای با گلوله نیروهای رژیم از دست داد. مردم سردشت با تجمع در جلو فرماداری خواستار شناسائی مقصران این رویداد شدند. اما مقصر این رویداد اسکندر مومنی است که در نشست فرماندهان نظامی استانهای آذربایجان و کردستان مدال مبارزه با "قاچاق" را به سینه خود الصاق می کند. کاهش میزان "قاچاق" کالا هم لابد ادعای مسخره کاهش بار کولبران از 220 کیلو به 80 کیلو است که رسول خضری خبر آنرا داده است!

اما در زمینه مبارزه با مواد مخدر هم ادعاهای "سردار اسکندر مومنی"، مصداق این نکته است که گویا، "دروغ هر چه بزرگ تر باشد، باور کردنش آسان تر است." استانهای غرب ایران نه تنها بزرگ ترین مصرف کنندگان داخلی مواد مخدر در مقایسه با بقیه نقاط ایران هستند، بلکه این منطقه یکی از اصلی ترین گذرگاههای صدور این مواد به بقیه نقاط جهان نیز هست. بر کسی هم پوشیده نیست که سپاه پاسدارانی که اسکندر مومنی از فرماندهان آن است، از عمده ترین عاملین این بازرگانی جهانی است. به علاوه سپاه پاسداران با اهداف سیاسی، بانی اصلی گسترش مواد مخدر در کردستان عراق است. سلیم کریمی رئیس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کردستان، گفته است که تنها در این استان 21هزار معتاد ثبت شده وجود دارد، که 9هزار نفر از آنان در شهر سنندج زندگی می کنند. روشن است که این رقم رسمی تنها گوشه ای از واقعیت تلخی است که این فرمانده سپاه، به آن افتخار می کند.

اما در زمینه کاهش تصادفات جاده ای هم ادعاهای اسکندر مومنی دست کمی از آنچه که در مورد مواد مخدر و قاچاق کالا گفته است، ندارد. هر چند آمار به تفکیک مناطق در مورد میزان مرگ و میر جاده ای در دسترس نیست، اما به قرینه می توان در یافت که در دو استان مورد نظر مومنی در این زمینه نیز وضعیت از چه قرار است. در این تردیدی نیست که جاده های استانهای غرب ایران در مقایسه با جاده های بقیه نقاط ایران از هر لحاظ عقب مانده تر و فاقد حداقل استانداردهای ایمنی و در عین حال پر تردد هستند.

به گفته تقی مهری رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی در طول دو دهه اخیر بیش از 460 هزار نفر در ایران، جان خود را بر اثر سوانح رانندگی از دست داده ‌اند و در عین حال در این 20سال چیزی نزدیک به 4.5 میلیون نفر نیز در جریان تصادفات رانندگی زخمی شده‌اند. هم چنین سالانه حدود 16 هزار خانواده ایرانی مستقیما به دلیل مرگ یکی از اعضایشان، در سوانح جاده ای که عمدتا نان‌آور خانواده نیز هست، داغدار می شوند. و ۷۶۸ هزار مصدوم این حوادث نیز به بیمارستان ها منتقل می شوند. آمارها نشان می دهند، در دنیا به طور متوسط به ازای هر ۱۰ هزار خودرو حدود ۹ نفر کشته می‌شوند، در حالی که در ایران به ازای همین تعداد خودرو، ۳۷ تن کشته می شوند. بنا به گزارش خبرگزاری مهر ایران از نظر تصادفات ناايمن رانندگي در بين ۱۹۰ كشور جهان، رتبه ۱۸۹ را به‌ خود اختصاص داده و از اين جهت، تنها كشور سيرالئون در غرب قاره آفريقا است كه وضعيت نامناسب‌تری نسبت به ايران دارد. با این اوصاف قضاوت کنید که سهم استانهای آذربایجان و کردستان که مومنی آنرا از افتخارات رژیم میداند، چه اندازه باید باشد؟

آنچه که در سخنان این فرمانده سپاه آمده است، تنها گوشه ای از رنجی است که مردم کردستان می برند. به این مصائب، بیکاری، فقر، بی سوادی، بی افقی جوانان و دهها محرومیت اجتماعی را اضافه کنید تا دریابید که نیروهای مسلح جمهوری اسلامی پاسداری از چه نظامی را بر عهده دارند.

2017-11-01 | ۱۳۹۶-۰۸-۱۰
ما را دنبال کنید

تویتر Find us on youtube Follow us on google+ Follow us on facebook CPIran_mailing address
Result